Jak pisać?

By | 03:28 1 comment

To pytanie zadawali sobie od wieków pisarze, naukowcy, dziennikarze i każdy, kto był zmuszony w pewnym momencie swojego życia przełożyć myśli na papier. W redakcjach królują różne zasady, a każdy redaktor naczelny ma swoje własne spostrzeżenia i teorie na ten temat. Ja mogę Wam powiedzieć przede wszystkim jedno – pisz tak, aby osoba, które nie zna tematu, zrozumiała jak najwięcej.
Najprościej znaczy najlepiej

Gdyby twórcy podręczników trzymali się tej zasady z pewnością mielibyśmy o wiele większy odsetek zdanych matur. Nie używaj zawiłych stwierdzeń, przydługich zdań wielokrotnie złożonych. Informacje podawaj w sposób logiczny – od ogółu do szczegółu lub odwrotnie. Nigdy nie próbuj pisać więcej, niż masz do powiedzenia w danym temacie.

Liczą się konkrety

Zanim zaczniesz pisać, zastanów się, po co to robisz, jaki jest twój cel. Czy chcesz wywołać w czytelniku jakieś emocje? Do czegoś go przekonać? Poinformować o wydarzeniu, czy może poradzić mu, jak ma działać w konkretnej sytuacji. W każdym z tych przypadków, będziesz pisać w inny sposób. Pisz konkretnie, trzymaj się danego tematu i nie rób zbyt wielu dygresji.

Język dostosuj do czytelnika

Zastanów się do kogo jest adresowane to, co piszesz. Jeśli jest to tekst specjalistyczny musisz dostosować go pod kątem języka. Nie musisz się na wszystkim znać – wystarczy porozmawiać z kimś, kto jest autorytetem w danej dziedzinie, przestudiować kilka czasopism na dany temat, aby go dobrze zrozumieć i napisać tak, aby był atrakcyjny dla Twojej grupy docelowej.
Jeśli piszesz zwykły artykuł informacyjny powinieneś używać jak najprostszych stwierdzeń, a zawiłe mechanizmy opisywać w sposób jasny. Jeśli temat jest bardzo wymagający – możesz do artykuły dołączyć ramki, tłumaczące trudne zagadnienia lub wypowiedzi czy cytaty specjalistów. To zawsze dobrze wygląda i dobrze się czyta.

Nie przynudzaj

Pisanie dla samego pisania – tzw. "pisanie na ilość znaków" jeszcze nigdy nikomu nie wyszło na dobre. Nie ma nic gorszego, jak przegadać temat niepotrzebnymi wtrąceniami i stwierdzeniami. Pisz tak, aby w tekście znalazły się tylko przydatne informacje.
Możesz przy tym jednak budować odpowiednią atmosferę, używać pytań, porównań, opisów, ale tylko po to, by czytelnik miał przyjemność z czytania. Jeśli piszesz tekst na temat jakiegoś ciekawego człowieka możesz sobie pozwolić na więcej autorskich porównań. Jeśli jednak jest to tekst relacjonujący – unikaj takich zabiegów. Swoje komentarze wzbogacaj wypowiedziami. Nie ty tu jesteś ekspertem – ty tylko cytujesz to, co powiedzieli inni. Zadbaj o ciekawe wprowadzenie – czytelnik po przeczytaniu go ma mieć ochotę czytać dalej. Wynagrodź go też odpowiednią puentą.

Skracaj teksty

Tekst może być bardzo krótki, ale zapierający dech w piersiach, mrożący krew w żyłach, może kogoś rozbawić lub spowodować, że się wzruszy. Sucha informacja zaś ma być tylko i wyłącznie suchą informacją. Im krótsza, tym lepiej. Jeśli więc właśnie napisałeś artykuł, masz w nim wypowiedzi, argumenty, wprowadzenie i puentę to teraz przeczytaj go i skróć co najmniej o 1/3.

Teksty czytaj na głos

Kiedyś ktoś mi powiedział: – Ten tekst nie płynie. Nie potrafię tego wytłumaczyć, ale coś w nim nie gra. 
Po zastanowieniu się, doszłam do wniosku, że ta „płynność tekstu”, to właśnie logiczne jego ułożenie. Gdy jeden akapit wynika z drugiego. Gdy stwierdzenie autora jest podparte dowodem, czy to w postaci wypowiedzi, czy też danych statystycznych. Ma mieć sens od początku do końca. Warto więc każdy tekst po napisaniu, przeredagowaniu i skróceniu jeszcze raz przeczytać na głos. Wtedy usłyszymy jego rytm i będziemy wiedzieć czy ten tekst „płynie.”


Starszy post Strona główna

1 komentarz: