Pośpiech towarzyszy nam już od najmłodszych lat. Nasze pociechy pół dnia spędzają w szkole. Potem zaczyna się dodatkowy angielski, zajęcia muzyczne, może teatralne, korepetycje z matematyki. Brakuje czasu na wszystko. W życiu dorosłym praca zaczyna kolidować z czasem poświęconym rodzinie i przyjaciołom, nie mówiąc już o podnoszeniu własnych kwalifikacji. Jak to wszystko pogodzić, zapytaliśmy Leszka Kazimierskiego, trenera efektywnej pracy umysłowej i dyrektora Śląskiego Instytutu Szkoleń.


Na początek zdajmy sobie sprawę z tego, że można w ciągu minuty przeczytać 2 tys. słów i zapamiętać więcej, niż gdybyśmy czytali w sposób tradycyjny. Mózg ludzki szybko się nudzi się, gdy czytamy za wolno. Codziennie zapamiętujemy więcej faktów, niż nam się zdaje, ale nasza uwaga wędruje tam, gdzie znajdują się rzeczy atrakcyjne i przydatne. Dlatego ważne jest to, by pojąć, jak działa ludzki mózg – poznać jego instrukcję obsługi. W zajęciach w szkołach pamięci, szkołach szybkiego czytania spotkamy sporo uczniów i studentów. Wiedza ta jednak przyda się każdemu, kto wykonuje pracę umysłową. O to kilka przydatnych rad, dla wszystkich, którzy pragną bez bólu zoptymalizować pracę swego mózgu.
  • Zadbaj o swoje stanowisko do pracy czy nauki. Powinien być na nim porządek. Przewietrz pomieszczenie. Usiądź prosto, z kolanami utrzymanymi pod katem 45%, nie zakładaj nogi na nogę. W razie potrzeby zadbaj o dodatkowe źródło światła na biurku.
  •  Jeśli masz problemy z koncentracją załóż słuchawki i włącz relaksacyjną muzykę. W żadnym wypadku przy pracy nie oglądaj telewizji, nie słuchaj radia, zaopatrz się raczej w płytę z dźwiękami natury. Zrelaksuj się, wykonując 10 głębokich oddechów.
  • Zadbaj o kondycję fizyczną. Zacznij uprawiać jakiś sport, biegaj, pływaj, trenuj judo, jogę, gimnastykuj się. Sypiaj sporo i nie pracuj po nocach. Pamiętaj, że w zdrowym ciele – zdrowy duch.
  • Jeśli musisz wykonać konspekt do trudnego wystąpienia przed publicznością spróbuj uatrakcyjnić swoje notatki. Świetną metodą jest tworzenie tzw. map myśli. To „drzewa” skojarzeń – notatki dwuwymiarowe, w których notujemy hasła, skojarzenia, łącząc je „gałęziami”. Są kolorowe, nieraz zawierają wiele rysunków. Dzięki temu szybko zapamiętasz wszystkie fakty i wyciągniesz wnioski. Takie notatki wykonywał np. Einstein i Leonardo Da Vinci.
  • Jeśli musisz zapamiętać ciąg trudnych wyrazów, skojarz je z czymś co znasz i stwórz historyjkę, którą następnie odtwarzaj sobie w głowie, jak film. Ważne jest to, by była ona dynamiczna, pełna zwrotów akcji i np. śmieszna lub tragiczna.
  • Jeśli pracujesz, zapamiętując liczby wymyśl własny kod. Każdej cyfrze od 0 do 9 przyporządkuj litery lub większej ilości liczb – jakieś symbole. Następnie łącz je w słowa lub historie. 0 może być np. literą „o”, a 4 – c. 40 będzie wówczas oznaczać „CO”, czyli tlenek węgla, lub w domyśle słowo „coś”. W ten sposób jesteśmy w stanie zapamiętać ułożenie nieskończonej ilości ponumerowanych pozycji.
  •  Jeśli chcesz nauczyć się szybko czytać zapamiętaj poniższe ćwiczenie. Najpierw przeleć wzrokiem kartki papieru, zatrzymując się na kluczowych słowach. Następnie powróć do najważniejszych stwierdzeń. Potem przeczytaj cały tekst, wspomagając się długopisem. Utrzymuj rytm, przeskakując wzrokiem od słowa do słowa. Takie ćwiczenie powtarzaj codziennie.

0 komentarze: